Podporuje mojeID

Úvod » Jak na to » Jak na hlučnost kotle

Jak na to / Jak na hlučnost kotle

Jak na hlučnost kotle

Co je příčinou hlučnosti kotle?

Obvykle příčinou hlučnosti kotle je vodní kámen usazený ve výměníku tepla kotle. Pokud je v systému topení přítomný i magnetit, tak ve spojení s vodním kamenem vytváří mnohem tvrdší usazeniny. Součástí ztvrdlých usazenin se mohou stát i další nečistoty, např. písek nebo cihelný prach, které mohou vytvářet usazeniny a které vnikly do systému během instalace. Důležitou roli hraje i stav místní vody, především pevné částice rozpuštěné v užitkové vodě, které mohou vytvářet usazeniny.

Hlučnost kotle je také přímo spojena s rychlou kondenzací nebo implozí páry ve vodě. Na povrchu usazenin dochází k lokalizovanému varu, jehož výsledkem jsou malé parní bublinky, které při úniku z povrchu a pohybu systémem vydávají klepavý zvuk.

Nové kotle instalované do starých systémů se mohou rychle znečistit oxidovým povlakem kalu přítomným ve vodě systému. Výměna kotle může narušit měkký kal a usazeniny přenášené systémovou vodou se mohou dostat do ostatních částí systému a usadit se v novém výměníku tepla.

Ke stejnému jevu může dojít i po výměně oběhového čerpadla, pokud dojde ke změně průtokové rychlosti. Riziku nánosu usazenin a kalu v novém kotli se lze vyhnout vyčištěním systému při instalaci. Pokyny ke správnému čištění a ošetření najdete v normě BS 7593:2006 - Zásady pro úpravu vody v systémech domácího ústředního topení.

Co je třeba udělat?

Čistidlo Fernox DS-40 System Cleaner odstraňuje pouze oxidové kaly, aniž by napadalo ostatní kovy běžně přítomné v systémech topení. Toto čistidlo na bázi kyselin by se však mělo používat pouze v nových instalacích.

Ve starších systémech, které nebyly nějakou dobu ošetřeny, mohou být praskliny dočasně ucpané korozním odpadem. Instalace, jejichž radiátory v minulosti trpěly korozí, by se neměly čistit kyselinami, protože ve stávajících radiátorech mohou být hluboké korodované jamky nebo úplné perforace.

Starší instalace je však možné výrazně vylepšit rozptýlením kalů přípravkem Fernox Cleaner F3 nebo Powerflushing Cleaner F5 a následným propláchnutím čistou vodou.

Po odstranění veškerých měkkých kalů ze starších instalací je vhodné odstranit vodní kámen z kotle. K tomu je nutné izolovat radiátory a poté odstranit vodní kámen během 24 hodin.

Poté je nutné propláchnout systém čistou vodou a provést neutralizaci, aby se pasivoval povrch systému. K tomuto kroku můžete použít Fernox DS40 System Cleaner a Neutraliser.

Po vyčištění by se měl celý systém opakovaně ošetřit přípravkem Fernox Protector F1 k eliminaci příčin hlučnosti kotle.

Řadit podle 
Výrobce  

Boiler Noise Silencer F2

naše cena 723 Kč (29 EUR)

skladem