Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-Pá: 08-17 hod
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
05.10.2017
Chemická analýza topné vody
Chemická analýza vody topného systému   Společnost DEMVED a.s. nabízí svým zákazníkům novou službu - chemickou analýzu vody topného systému. Potřeb... číst celé
01.02.2015
Pracovní pozice Administrátor eshopu
Společnost DEMVED a.s. informuje případné zájemce o nabízené pracovní pozici Administrátor eshopu Požadujeme: -          Vlastní zázemí s počítačem... číst celé
13.01.2015
Inventura skladu 15. a 16. ledna 2015
Ve dnech 15 a 16. ledna 2015 proběhne inventura skladu. V tomto období bude omezena distribuce zboží. V případě nutnosti rychlého dodání zboží tuto sk... číst celé
Zobrazit všechny novinky
  1. Úvod
  2. ČASTÉ DOTAZY
Jak na to

Časté dotazy

Jak mohu zamezit opakující se ztrátě tlaku kotle?

Použijte utěsňovač Fernox Leak Sealer F4, který je určen k utěsňování malých úniků v topení, které vedou k poklesu tlaku v systému. Pokud se problémy nepodařilo odstranit, obraťte se na naše odborníky dotazem na info@demved.cz.

Jak odstranit hlučnost kotle?

Pokud je nejstarší část systému méně než 15 let stará, vyčistěte celý systém přípravkem Fernox DS-40 System Cleaner, což je čistidlo obsahující kyselinu.

V případě, že stáří systému topení je vyšší než 15 let, vyčistěte samostatnou část kotle, zásobník nebo jeden radiátor čistidlem DS-40 System Cleaner a následně vyčistěte celý systém čistidlem Fernox Cleaner F3. Na závěr ošetřete systém topení kombinací přípravku Protector F1 a tlumiče Boiler Noise Silencer F2.

 

Máte produkt na odvzdušnění systému?

Zavzdušnění radiátorů může být způsobeno buď poruchou systému, která způsobuje nasávání vzduchu do systému, nebo korozí, která nevytváří vzduch, ale vodík. Problém s vodíkem lze vyřešit vyčištěním systému přípravkem Fernox Express nebo Superconcentrate Cleaner F3 nebo F5 a přídavkem přípravku Express nebo Superconcentrate Protector F1.

Jak zjistím objem vody v systému topení?

Nejvhodnějším způsobem zjištění objemu vody systému topení je vypuštění systému topení přes vodoměr a odečtení objemu vody na měřidle. V případě, že toto není možné, pak postupujte následovně.

Výrobce doporučuje dávkovat přípravky na úpravu vody v poměru jednoho balení na 100 litrů vody systému, což odpovídá 10-ti jednořadým radiátorům. Spočítejte radiátory, stanovte dávku a použijte odpovídající počet přípravků, tj. na 20 jednořadých radiátorů jsou potřeba 2 láhve 500ml přípravku, dva kanystry superkoncentrátu, dvě aerosolové nádoby s přípravkem Express nebo dvě 4l láhve MB-1. Prostudujte pozorně návod k jednotlivým produktům. V případě nejasností nás kontaktujte na info@demved.cz.

Je potřeba nucené proplachování topení?

Nucené proplachování (powerflushing) systémů topení je rychlý a účinný způsob odstranění kalů a nečistot z nových i stávajících systémů topení s cílem obnovy nebo zachování vysoké účinnosti systému topení. Postup a doba proplachování se liší v závislosti na velikosti a stavu systému. Nucené proplachování doporučujeme před instalací nového kotle k ochraně a prodloužení životnosti systému a zachování účinnosti kotle. Rovněž tímto způsobem zajistíme dokonalé odvzdušnění systému topení, zvláště pak podlahového topení.

 

Jsou ochranné a čistící přípravky, tlumiče hlučnosti kotle a těsnicí přípravky vhodné pro použití v systémech s plastovým potrubím?

Jistě, všechny Produkty Fernox jsou navrženy pro použití s plastovým potrubím.

 

Jsou přípravky Fernox Protector F1 určené pro použití s hliníkem?

Jistě, všechny přípravky Fernox Protector (řada ‘F’ a MB-1) jsou vhodné k použití se všemi kovy, nerezem, litinou, hliníkem a materiály používaných v systémech topení např. plastové trubky. Systém topení postačuje ošetřit podle návodu.

 

Kolik přípravku Fernox Protektor F1 potřebuji?

Jedna láhev s koncentrátem nebo aerosolová nádobka jsou určeny k ošetření 100 litrového systému (až 10 jednořadých radiátorů). Obecně platí, že je vhodné použít celé balení. Předávkování systému není škodlivé, naopak nedostatečné dávky může mít za důsledek snížení ochrany.

 

Jaký je rozdíl mezi přípravky Fernox F1 a MB-1?

Oba tyto přípravky působí jako inhibitory chránící systém ústředního topení před škodlivými účinky koroze a vodního kamene. O způsobu výběru a použití konzultujte s dodavatelem.

 

Je přípravek Fernox Leak Sealer F4 kompatibilní s přípravkem Fernox Protector F1?

Všechny produkty Fernox jsou vzájemně kompatibilní. Nemíchejte však s přípravky jiných výrobců.

 

Může se přípravek Fernox Leak Sealer F4 používat v plastovém potrubí?

Jistě, přípravek Fernox Leak Sealer F4 je určen pro použití jak v kovovém, tak i plastovém potrubí.

 

Je přípravek Fernox Leak Sealer F4 vhodný i pro kondenzační kotel?

Jistě, přípravek Fernox Leak Sealer F4 lze používat se všemi značkami kondenzačních kotlů. Přípravek utěsnění malé úniky a průsaky ze systému topení.

 

Je nutné montovat filtry Fernox Boiler Buddy a Fernox Total Filter vodorovně nebo svisle?

Filtry Fernox je možné montovat do svislé nebo i vodorovné polohy. Součástí dodávky je veškeré příslušenství pro obě polohy montáže.

Mohu použít filtr Fernox Boiler Buddy nebo Fernox Total Filter TF1 na 28mm potrubí?

Oba filtry poskytují dodatečnou ochranu systému.

Boiler Buddy je magnetický filtr do potrubí průměr 22 mm k vizuálnímu náhledu topné vody k jednoduchému prověření kvality vody mezi každoročním servisem. Fernox Total Filter TF1 je hydrocyklónový a magnetický filtr s dvojím účinkem, který je dostupný pro potrubí o průměru 22mm a 28 mm.

Jaký je rozdíl mezi čistícím prostředkem Cleaner F3 a Powerflushing Cleaner F5?

Přípravek Cleaner F3 je určen k použití s novými a stávajícími systémy topení.

Přípravek Powerflushing Cleaner F5 je určen k aplikaci v silně zakalených nebo znečištěných systémech topení a je ideální pro nucené proplachování systémů topení.

 

Mohu do systému přidat přípravek Fernox Boiler Noise Silencer F2 nebo Fernox Leak Sealer F4, když byl dříve ošetřen inhibitorem od jiného výrobce?

Fernox Boiler Noise Silencer F2 je navržen tak, aby neměl žádné škodlivé nebo nepříznivé účinky na kotel ani systém topení. Prokazatelně snižuje hlučnost kotlů systémů, které nebyly řádně ošetřeny. Doporučujeme řádné vyčištění a ošetření systému přípravky Fernox. Tlumič hlučnosti Fernox Boiler Noise Silencer F2 lze však bezpečně dočasně použít na zmírnění problému s hlučností. Stejná zásada platí pro použití utěsňovače Fernox Leak Sealer F4.

 

Mohu obsah topení vypustit např. na zahradu nebo na trávník?

V žádném případě. I když ochranné přípravky Fernox nejsou nebezpečné, některé přípravky však nemusí být zcela bezpečné. Vylévání vody z topení do spodních vod je nepřípustné, mohlo by to znečistit vodní toky, spálilo by rostliny. Proto vodu z topení vypouštějte do kanalizace.

 

Je přípravek Fernox Leak Sealer F4 kompatibilní s přípravkem Fernox Protector F1?

Všechny produkty Fernox jsou vzájemně kompatibilní. Nemíchejte však s přípravky jiných výrobců.

Kolik přípravku Fernox Protector F1 potřebuji?

Jedno balení jakéhokoli přípravku Fernox Protector ošetří běžný 100 litrový systém s deseti jednořadými radiátory. Zpravidla použijte celou nádobu. Předávkování není škodlivé. Je důležité zajistit, aby bylo v systému vždy dostatek ochranného přípravku.

 

Mohou se utěsňovače Fernox Leak Sealer používat s kondenzačním kotlem?

Jistě, utěsňovače Fernox Leak Sealers F4 lze použít se všemi druhy kotlů s nízkým obsahem vody. Utěsňovače nezablokují ventily. Pro všechny tlakové systémy doporučujeme přípravky Fernox Express nebo Superconcentrate Leak Sealer F4, jelikož je lze během několika minut snadno přidat přes radiátor, aniž by bylo nutné vypustit vodu, postačí snížit hladinu v nejvýše položeném radiátoru nebo otevřené expanzní nádobě a přípravek nalít do systému topení.

 

Co způsobuje klepavé zvuky v systémech topení?

Hlučnost kotle je zapříčiněna lokálním varem vody a to v případě, když se vnitřní povrch kotle příliš zahřeje z důvodu vodního kamene nebo přiškvařeným kalem. Tímto mohou trpět systémy topení starší pěti let.

Rovněž nové kotle instalované ve starých systémech jsou k tomuto hluku náchylné. Doporučujeme kotel i systém nejlépe vyčistit jedním z čisticích přípravků Fernox Cleaner nebo jako dočasné řešení do systému topení dolít přípravek Fernox Express nebo tlumič hluku Superconcentrate Boiler Noise Silencer F2.

Nasávání vzduchu do systému topení lze odstranit pouze opravou systému topení,  nelze ho odstranit ošetřením vody.

 

Jsou přípravky Fernox vhodné pro systémy  s plastovými trubkami?

Ano, všechny přípravky Fernox lze bezpečně použit s plastovými trubkami.

 

Je nutné vypláchnout přípravky Fernox Cleaner ze systému?

Čistidla ponecháme v systému 48 hodin, lépe až týden. Následně systém topení vypusťte, propláchněte vodou a ošetřete topnou vodu přidáním přípravku Fernox Protector.

 

Je potřebná instalace filtrů do systému topení, když byl systém topení vyčištěn a ošetřen inhibitorem?

Čištění systému topení není v praxi nikdy 100 %-ně  účinné. Platí přímá úměra, čím je systém starší, tím více kalu bude nutné čištěním odstranit.

Při čistění starších systémů je třeba postupovat opatrně, neboť hrozí riziko úniků topné vody způsobených uvolněním rzi a tím vzniku trhlin v systému topení. Z tohoto důvodu je nutné použít méně agresivní čistidla (naředěná), čím dojde k menší intenzitě čištění a nižšímu procentu odstranění nečistot ze systému topení,  i prostřednictvím nuceného proplachování se vyčistí pouze asi 80 % nečistot. Kyselinová čistidla mohou sice odstranit 100 % nečistot, ale je zde velké riziko úniků a následných škod a možná i nákladů spojených s výměnou komponentů systému topení. Množství kyseliny (například Fernox DS-40) také přímo souvisí s množstvím kalu. K vyčištění starého systému na 100% může být potřeba 5 nebo i více balení přípravku DS-40. To znamená značné náklady na chemikálie a pracovní sílu = pět propláchnutí. Proto je nutné také posoudit efektivnost nákladů. Nucené proplachování je také náročné na práci. Na čištění a nucené proplachování je tedy nutné nahlížet jako na proces řízení rizika a ne jako na způsob návratu systému do zcela dokonalého stavu. Čím více nečistot odstraníte, tím účinnější bude systém (pokusy ukazují zvýšení účinnosti o 15 %) a tím nižší riziko selhání.

 

Jedno přiměřené vyčištění a filtr jsou nákladově efektivnější než mnoho cyklů čištění k odstranění kalu na 100 %. Účelem filtru je tedy zajistit dodatečnou ochranu systému, především však kotle, čerpadla a vypouštěcích ventilů se servomotorem před zůstatkovými nečistotami, které jsou uvolněné a pohyblivé v systému. Konstrukční změny systému během čištění - např. instalace nového kotle nebo čerpadla, apod. - mohou změnit profil průtoku v obvodu, což může vést k přesunu zbytkových nečistot.

Zachycené nečistoty mají tendenci dostávat se okamžitě po čištění do vody. Ty také zachycuje filtr. Tenké vrstvy přilnavých nečistot se mohou po čištění odloupnout od plastového potrubí - říkáme jim „čajové listy“ - a způsobit ucpání.

Pravidelně kontrolujte filtr, abyste ověřili, zda bylo čištění provedeno správně. Během prvního měsíce bude na filtru nejvíce usazenin. Do třetího měsíce by se však mělo množství výrazně snížit.

Pokud filtr nadále odstraňuje velké množství nečistot 6-12 měsíců po vyčištění systému, čištění zřejmě nebylo dostatečné a je jej potřeba zopakovat.

 

Obsahují přípravky Fernox minerální oleje?

Ne, ochranné a čisticí přípravky Fernox neobsahují minerální oleje.

 

Lze získat kopii bezpečnostního listu?

Bezpečnostní listy jsou k dispozici u popisu výrobku na našich webových stránkách nebo je zašleme na vyžádání na info@demved.cz

NajduZboží.cz

 

www.eshopregulus.cz

Kde nás najdete

Sladkovského 446, 530 02 Pardubice

Kontaktujte nás!
Logo
Čištění systémů topení a vody
Po-Pá: 08-17 hod
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz