Podporuje mojeID

Úvod » Jak na to » Jak dezinfikovat systém

Jak na to / Jak dezinfikovat systém

Jak dezinfikovat systém vody

Kdy je vhodné provést dezinfekci?

Proces dezinfekce je proces, kterým se ničí mikroorganizmy a jejich počet se dezinfekcí sníží na bezpečnou úroveň. Účelem je zajistit dodávku čisté vody. Je nutné ji provádět za následujících okolností:

  • Během běžné každoroční údržby systému
  • U nových instalací
  • Po velkém rozšíření nebo změnách systému
  • Po instalaci podzemního potrubí, s výjimkou lokalizovaných oprav, které vyžadují dezinfekci komponentů před započetím prací
  • V případě podezření na kontaminaci. Např. znečištěním odpadní vodou nebo po prověrce či opravě systému
  • Pokud není systém pravidelně používán a proplachován


Co je třeba udělat?

Fernox nabízí dva způsoby dezinfekce: tradiční chlorování přípravkem Fernox Sterox nebo ošetření stříbrem katalyzovaným peroxidem vodíku Fernox LP Sterox.

Sada Fernox Sterox
Sada Fernox Sterox obsahuje 15 tablet dichlorisokyanurátu sodného, dihydrátu (z nichž každá obsahuje 12,5 gramů dostupného chloru), testovací sadu postačující na 50 testů a úplný návod k použití vycházející z normy BS6700. Jednou sadou lze vydezinfikovat 1 675 litrů vody.

Při použití přípravku Sterox ke chlorování je nutné veškerou chlorovanou vodu po ošetření důkladně vypláchnout, jelikož je nevhodná ke konzumaci.

Fernox LP Sterox
Tento přípravek je určen k ošetření širokého spektra biocidního působení, včetně všech bakterií a virů přenášených vodou. Je zvláště cenný pro řízení hygieny moderních vodních systémů, kde se nehodí použití tradičních způsobů ošetření jako chlorování.

Po ošetření přípravkem LP Sterox není nutné všechen vypláchnout ze systému, jelikož se přirozeně rozloží na vodu a kyslík.

Je vhodné odpustit vodu z každého kohoutku a testovat ji testovacím páskem LP Sterox, dokud jeho koncentrace ve vodě neklesne pod 200 p/m.